Reklama

Ładowanie...

Muzyczni myśliwi

30.09.2008
Czyta się kilka minut
Muzycy przynależą do cywilizacji nomadów, którzy podążali za zwierzem, by go upolować, usmażyć i zjeść.
M

Można zaryzykować twierdzenie, że zjawisko emigracji kompozytorów jest syndromem wyłącznie XX-wiecznym. Mówiąc o emigracji, mamy zazwyczaj na myśli emigrację wymuszoną sytuacją polityczną lub ekonomiczną. Ta pierwsza bywa wygnaniem, uchodźstwem, ta druga jest zarobkowa. Mamy zatem wielkie zjawisko exilu, obejmujące setki wybitnych postaci kultury, sztuki i nauki, emigrujących w latach 30. z III Rzeszy, zależnie od preferencji ideologicznych: bądź do USA, bądź do ZSRR; mamy, szczególnie od połowy lat 70. do upadku Związku Sowieckiego, dość szeroki strumień emigracyjnych ucieczek na Zachód, w tym muzyków i kompozytorów. Historia kompozytorskiej emigracji XX w. odnotowuje przynajmniej dwie takie, które nastąpiły w dramatycznych politycznie okolicznościach: przypadki skazanych na śmierć - w Grecji Iannisa Xenakisa, uchodzącego do Francji, oraz w Korei Południowej Isanga Yuna,...

8019

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]