Reklama

Ładowanie...

Mundial 2022: Król Lew w Katarze

w cyklu STRONA ŚWIATA
21.11.2022
Czyta się kilka minut
George Weah, najlepszy piłkarz w dziejach Afryki, nigdy nie zagrał w finałowym turnieju o piłkarskie mistrzostwo świata. Na zawody do Kataru przyjechał jako prezydent Liberii, żeby popatrzeć, jak jego syn gra w drużynie USA.
Trening drużyny USA, w której gra Timothy Weah, w przededniu meczu USA-Walia. Doha, 20 listopada 2022 r. / FOT. PATRICK T. FALLON/AFP/East News
W

Weah, okrzyknięty w 1995 roku najlepszym piłkarzem świata (rok później ustąpił tylko Brazylijczykowi Ronaldo), sportową karierę zrobił w Europie, we Francji, Włoszech i Anglii. Jego ojczyzna, Liberia, nigdy nie należała do potęg piłkarskich nawet w Afryce, a w tamtych latach wykrwawiała się w wyjątkowo bestialskiej, bratobójczej wojnie domowej. Zginęło w niej ponad ćwierć miliona ludzi, jedna dziesiąta ludności kraju, a jedna trzecia stała się bezdomnymi tułaczami i uciekinierami. Trzy czwarte kobiet padło ofiarą gwałtu, a wszystko, co było w kraju do rozkradzenia, zostało rozkradzione.


MUNDIAL 2022: CENA MISTRZOSTW | CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>>


Dla Liberyjczyków sukcesy piłkarskie ich rodaka były wówczas jedynym właściwie powodem do radości i dumy (podobnie działo się w...

5647

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/mundial2022

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]