Reklama

Mord w Nassiriya, żałoba w Rzymie

Mord w Nassiriya, żałoba w Rzymie

23.11.2003
Czyta się kilka minut
19 Włochów (policjantów, żołnierzy i pracowników cywilnych) oraz 9 Irakijczyków (policjantów i przechodniów) zginęło w zamachu na dowództwo włoskich sił w Nassiriya, w strefie brytyjskiej. Zamach wstrząsnął nie tylko Włochami. O ile zdążono “przyzwyczaić" się do ofiar wśród Amerykanów i Irakijczyków (w zamachach giną policjanci, urzędnicy, sędziowie), to mord na Włochach tworzy nową jakość.
K

Krytyczny wobec USA wiedeński STANDARD (wszystkie omawiane dzienniki ukazały się 13 listopada, dzień po zamachu) pisze: “Dla koalicji, która poparła USA, nadeszła godzina próby. Obok Amerykanów, ONZ i Czerwonego Krzyża na celowniku znaleźli się w końcu także sojusznicy USA. Teraz okaże się, czy sklecona w pośpiechu koalicja ok. 50 popierających wojnę krajów wytrzyma tę próbę, czy też rację mieli krytycy, którzy przed uderzeniem na reżim Husajna twierdzili, iż sojusz ten jest listkiem figowym dla unilateralistycznej polityki jastrzębi z Waszyngtonu".

Zamach uderzył we Włochów, podczas gdy - zauważa słoweński dziennik DELO z Ljublany - “to włoski kontyngent uważany był w Iraku za najbardziej sympatyczny z wojsk okupacyjnych. Włosi nie mieli problemów w kontaktach z ludnością. Mimo to stali się celem zamachu".

Komentator LA STAMPA z Turynu...

4120

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]