Reklama

Mleko w proszku a sprawa polska

Mleko w proszku a sprawa polska

26.09.2004
Czyta się kilka minut
Od czasu zaangażowania w Iraku polska polityka zagraniczna zmienia się. Jesteśmy już w Unii i choć pozostanie ona dla nas - obok Stanów Zjednoczonych - najważniejszym partnerem politycznym i gospodarczym, to coraz większą rolę zaczynają odgrywać stosunki z krajami arabskimi.
P

Prezydent Iraku Ghazi al-Jawar to jeden z najprzychylniej nastawionych do Polski arabskich polityków. I trudno się temu dziwić, skoro to także przy (skromnym, ale jednak) udziale Polaków obalono dyktaturę Saddama, a sam al-Jawar został głową nowego państwa. Podczas wizyty w Warszawie iracki prezydent wielokrotnie prosił o pozostanie polskiego kontyngentu; wyrażał też żal z powodu niedawnej śmierci trzech żołnierzy.

Z wizytą prezydenta zbiegła się także informacja dobra: o wygranie kontraktu na wyposażenie nowych irackich wojsk przez polski “Bumar". Niestety, takich pozytywnych wiadomości nie ma wiele - mimo naszego zaangażowania po stronie koalicji i niegdysiejszych nadziei na związane z tym wielkie kontrakty.

Polityczne ożywienie...

Na razie kierunek arabski jest dla Polski pod względem gospodarczym marginalny...

14628

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]