Reklama

Mity, błędy, nadużycia

Mity, błędy, nadużycia

22.11.2011
Czyta się kilka minut
Nie ma żadnych dowodów na to, że DNA wprowadzone drogą pokarmową wywołuje zmiany genetyczne u człowieka. Gdyby tak było, to od salami rosłyby nam ośle uszy, od piersi kurczaka - dziób, od baraniny by się głupiało, a od schabowego rosłyby nam świńskie ryje.
P

Przez polską prasę, radio i telewizję przetoczyła się niedawno dyskusja na temat roślin genetycznie modyfikowanych (GMO). Dotyczyła prac nad nową ustawą o nasiennictwie, zawetowaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przeciwnicy ustawy uważali, że zezwalałaby na stosowanie w polskim rolnictwie nasion GMO, a w konsekwencji - uprawy roślin GMO, uwarzając je za szkodliwe. Opinia ta wydaje mi się nieuzasadniona.

Przeciw monopolowi

Przeciwnicy ustawy uważają, że wprowadzenie tego typu nasiennictwa odda monopol produkcji nasion w ręce zagranicznych potentatów. Miałoby to stworzyć możliwości drastycznego podniesienia cen lub zablokowania dostaw nasion przez wrogie działania międzynarodowych monopoli.

Swego czasu myślałem podobnie, toteż na początku lat 90. XX wieku mój macierzysty Instytut Biochemii i ...

16629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]