Reklama

Mistrz Wojciech Plewiński

Mistrz Wojciech Plewiński

17.09.2018
Czyta się kilka minut
Niedawno skończył 90 lat. Architekt, który został profesjonalnym fotografem i jest jednym z najwszechstronniejszych mistrzów tej sztuki.
ELIZA KUBIAK / MHF
P

Pamięta się „kociaki” w „Przekroju” i okładki tego tygodnika, ale to tylko fragment bogatego, właściwie dopiero odkrywanego dzieła. Wspaniałe zdjęcia z pierwszej po Październiku ’56 wyprawy na południe, do Włoch. Reportaże z prowincji pokazujące Polskę bez makijażu, biedną i zanurzoną w błocie. Cykl nowohucki. Portrety starych ludzi w domu opieki. Małe sklepiki. A obok – pisarze i artyści, początki Piwnicy pod Baranami, Jazz Camping na Kalatówkach, Komeda, Polański, Skrzynecki, Kantor, Turowicz, Filipowicz, Szczepański, Szymborska, Mrożek, Has, Lem, Lipska i wielu innych. No i dokumentacja ponad 820 spektakli teatralnych. Album „Plewiński na scenie” (zdjęcia wybrał Wojciech Nowicki) miał właśnie premierę. Otwarto też wystawę w Strzelnicy na Woli Justowskiej; ten odnowiony zabytek jest teraz siedzibą Muzeum Historii Fotografii. Oraz restauracji, która skutecznie jego wspaniałość przysłania. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]