Reklama

Mistrz

Mistrz

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Dla Zapasiewicza aktorstwo było sposobem życia, a nie gonitwą za poklaskiem i tzw. sukcesem. Swoim studentom cytował zdanie Zbigniewa Herberta: "Życzę Wam trudnego życia. Tylko takie godne jest artysty".
O

Odszedł nagle i niespodziewanie. Grał w teatrze niemal do końca, snuł plany na przyszłość. Czekaliśmy na jego nową rolę - wuja Eugeniusza w "Tangu", zaplanowanym na wrzesień tego roku w Teatrze Narodowym. Reżyserował Jerzy Jarocki, z którym Zbigniew Zapasiewicz pracował wielokrotnie, osiągając rezultaty artystycznie olśniewające, dość wspomnieć Ojca w "Pieszo".

Barwy ochronne

Miał więc być triumfalny powrót do Mrożka, tym bardziej że zagrany przez Zapasiewicza kilkanaście lat temu Stomil w "Tangu" był rolą wspaniałą i ważną. Jedną z tych, które złożyły się na, osobną w jego twórczości, galerię portretów inteligenta: artystów, naukowców, adwokatów, ambasadorów, lekarzy i ludzi pióra. Portretów wielowymiarowych, odzwierciedlających inteligenckie niepokoje i lęki, jak również całą gamę postaw wobec rzeczywistości - od heroizmu,...

17444

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]