Reklama

Miliony oczu

Miliony oczu

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Już na początku XX w. niektórzy obawiali się, że będzie to wiek rekordowy pod wieloma względami. Także jeśli chodzi o liczbę ofiar konfliktów i prześladowań. Gdy I wojna światowa pochłonęła rekordowe 9 milionów istnień, był to taki wstrząs, że nikt nie przypuszczał, co gorszego może się jeszcze zdarzyć.
P

Podobnie jak z minionym stuleciem, jest także ze zwiedzaniem warszawskiej wystawy “Europa XX wieku: oblicza totalitaryzmu", przygotowanej przez Ośrodek “Karta" (we współpracy z partnerami niemieckimi, rosyjskimi i ukraińskimi). “Odwaga, bohaterstwo, czy w ogóle istnieją? Śmiem wątpić, gdyż w ogniu nie widziałem nic poza strachem, trwogą i zwątpieniem, wypisanymi na każdej twarzy" - pisał Dominik Richter z frontu zachodniego I wojny światowej.

Zdjęcia i informacje o kolejnych kataklizmach - rewolucja w Rosji, wojna polsko-bolszewicka, obie wojny światowe... Naiwny był optymizm Jędrzeja Moraczewskiego, premiera Rzeczypospolitej jesienią 1918 r.: “Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie". Kolejne zdjęcia, plakaty... Wystawa zorganizowana jest na kształt labiryntu czy raczej wijącego się korytarza, w którym nie widzimy, co nas...

3537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]