Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Miliony oczu

Miliony oczu

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Już na początku XX w. niektórzy obawiali się, że będzie to wiek rekordowy pod wieloma względami. Także jeśli chodzi o liczbę ofiar konfliktów i prześladowań. Gdy I wojna światowa pochłonęła rekordowe 9 milionów istnień, był to taki wstrząs, że nikt nie przypuszczał, co gorszego może się jeszcze zdarzyć.
P

Podobnie jak z minionym stuleciem, jest także ze zwiedzaniem warszawskiej wystawy “Europa XX wieku: oblicza totalitaryzmu", przygotowanej przez Ośrodek “Karta" (we współpracy z partnerami niemieckimi, rosyjskimi i ukraińskimi). “Odwaga, bohaterstwo, czy w ogóle istnieją? Śmiem wątpić, gdyż w ogniu nie widziałem nic poza strachem, trwogą i zwątpieniem, wypisanymi na każdej twarzy" - pisał Dominik Richter z frontu zachodniego I wojny światowej.

Zdjęcia i informacje o kolejnych kataklizmach - rewolucja w Rosji, wojna polsko-bolszewicka, obie wojny światowe... Naiwny był optymizm Jędrzeja Moraczewskiego, premiera Rzeczypospolitej jesienią 1918 r.: “Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie". Kolejne zdjęcia, plakaty... Wystawa zorganizowana jest na kształt labiryntu czy raczej wijącego się korytarza, w którym nie widzimy, co nas...

3537

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]