Reklama

Mikronegocjacje

Mikronegocjacje

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Sporo dyskutuje się ostatnio o odpowiedzialnym współistnieniu w świecie, nowych sposobach rozumienia epoki człowieka i etyce zrównoważonego rozwoju.
W

Wszystkie te refleksje wybrzmiewają w debiutanckich „Atomach” Urszuli Zajączkowskiej. Książkę można określić jako poetycki odpowiednik „zielonego zwrotu” w teoriach kulturowych i społecznych. To opowieść o nieposiadaniu rzeczywistości na wyłączność, opowieść o świecie, który istnieje również poza człowiekiem i poradziłby sobie bez nas.
Zajączkowska, która obroniła doktorat z botaniki leśnej, nie detronizuje jednak człowieka całkowicie. Rekonstruując wielkie mitologie, odsyłając do licznych tekstów kultury, poddaje delikatnej krytyce dominujące narracje o błogosławieństwie postępu cywilizacyjnego i potrzebie modernizacji. Miesza tradycyjne narracje humanistyczne, przeplatając je botanicznymi wnioskami badawczymi, i na tym tle prezentuje brakujące elementy całego ekosystemu. Efektem tego zderzenia, relacjonowanego „spokojnie, jak w zwolnionym filmie”, są nowe propozycje zmian. Poetka próbuje również ustalić to, co łączy nas wszystkich, dotrzeć do podstawy naszych relacji. Oto jedynym pewnym i wspólnym nam wszystkim pragnieniem jest chęć życia: „Jedyne co wiem o tobie, / to to, / że chcesz żyć”. Darwinowi pokazując figę z makiem, poetka wieczność i przygodność nierzadko sprowadza do banału. Niebanalna jednak jest w tym wszystkim troska o wspólne bycie. ©

Urszula Zajączkowska, ATOMY, Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]