Reklama

Mieszczanie i melomani

Mieszczanie i melomani

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Ósma edycja Festiwalu - pierwsza w Warszawie - była zjawiskiem wyjątkowym: sukcesem frekwencyjnym i niemal całkowitą klęską w sferze poszukiwań muzycznych.
P

Po co organizuje się festiwale? Choćby po to, by odkrywać: muzykę współczesną albo dawną. Są też festiwale poświęcone jednemu kompozytorowi, które pokazują rozmaite, ciągle nowe konteksty jego muzyki. Na 18 koncertach Festiwalu Beethovenowskiego (temat: “Beethoven i muzyka Europy narodów") usłyszeliśmy, prócz utworów patrona, szereg wielkich dzieł XIX- i XX-wiecznych kompozytorów. Były to jednak doskonale znane szlagiery. Bo przecież arcydziełom (Beethovena) trzeba przeciwstawić arcydzieła (innych). Żadnego ryzyka artystycznego: a gdyby tak zamiast Dvořaka był Janaček? Zamiast Brahmsa - Zemlinsky?

Ale przecież i na tym festiwalu pojawiły się interesujące pozycje (recital Urszuli Kryger z pieśniami Wolffa, Karłowicza i Paderewskiego), ukazane zostały nitki powiązań (np. Beethoven-Szostakowicz-Penderecki i idea scherza)... Czy jednak tych nitek i kontekstów...

5215

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]