Reklama

Indonezja: Żegnaj Dżakarto, witaj Nusantaro

w cyklu STRONA ŚWIATA
21.01.2022
Czyta się kilka minut
Ogłoszono nazwę nowej stolicy Indonezji – władze zamierzają ją wybudować na porośniętej dziewiczą dżunglą wyspie Borneo.
Projekt przyszłego pałacu prezydenckiego w Nusantarze, nowej stolicy Indonezji. Opublikowano 18 stycznia 2022 r. / FOT. HANDOUT / NYOMAN NUARTA / AFP/East News
K

Klamka zapadła. Indonezyjski parlament zatwierdził decyzję panującego od 2014 roku prezydenta Joko „Jokowiego” Widodo, który jeszcze w 2019 roku zapowiedział, że do końca swojego urzędowania (druga i ostatnia kadencja upływa mu w 2024 roku) przeniesie stolicę z przeludnionej Dżakarty w lepsze, bezpieczniejsze i korzystniejsze dla kraju miejsce. Wybór padł na Borneo, bezludne w porównaniu z Jawą czy Sumatrą. Właśnie tam, na wschodzie wyspy, w szczerym polu między Samarindą, stolicą prowincji Wschodni Kalimantan, a portowym Balikpapanem ma wyrosnąć nowiuteńkie miasto, do którego zostanie przeniesiona stolica i które będzie służyć za urbanistyczny wzór dla Indonezji i całego świata.

Tysiące wysp

Prezydent wybrał już nazwę dla nowej stolicy – Nusantara. W języku starojawajskim znaczy to tyle co „wyspy”. „Jokowi” uznał, że nazwa odpowiada wyspiarskiemu charakterowi...

9249

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]