Reklama

Ładowanie...

Metasynod

Metasynod

11.10.2021
Czyta się kilka minut
M

Ma trwać dwa lata i zmienić Kościół. W Watykanie symbolicznie otwarto XVI Synod Biskupów, który – po uroczystej mszy i posiedzeniu inauguracyjnym – przenosi obrady na najniższy poziom: od przyszłego tygodnia konsultacje ­zaczną się w każdej diecezji, potem opracowane zostaną raporty krajowe, na ich podstawie – kontynentalne, aż wreszcie – w październiku 2023 r. – zajmie się nimi zgromadzenie ogólne synodu w Watykanie.

Tematem synodu jest sama synodalność, która ma być nowym – choć nawiązującym do czasów apostolskich – sposobem funkcjonowania Kościoła. Chodzi o wzajemne słuchanie się i „wspólne wędrowanie” – tłumaczył papież podczas inauguracyjnego otwarcia, dodając, że pasterze powinni iść za swymi owcami, które mają „lepszy węch” i same potrafią wskazać urodzajne pastwiska.

Franciszek stawia przed Kościołem trudne zadanie. Musi nie tylko odpowiedzieć na pytanie, jak wprowadzić synodalność w życie, ale też co zrobić, by metoda nie stała się jego jedynym celem. ©℗

Więcej na: powszech.net/synod2023

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]