Reklama

Metasynod

Metasynod

11.10.2021
Czyta się kilka minut
M

Ma trwać dwa lata i zmienić Kościół. W Watykanie symbolicznie otwarto XVI Synod Biskupów, który – po uroczystej mszy i posiedzeniu inauguracyjnym – przenosi obrady na najniższy poziom: od przyszłego tygodnia konsultacje ­zaczną się w każdej diecezji, potem opracowane zostaną raporty krajowe, na ich podstawie – kontynentalne, aż wreszcie – w październiku 2023 r. – zajmie się nimi zgromadzenie ogólne synodu w Watykanie.

Tematem synodu jest sama synodalność, która ma być nowym – choć nawiązującym do czasów apostolskich – sposobem funkcjonowania Kościoła. Chodzi o wzajemne słuchanie się i „wspólne wędrowanie” – tłumaczył papież podczas inauguracyjnego otwarcia, dodając, że pasterze powinni iść za swymi owcami, które mają „lepszy węch” i same potrafią wskazać urodzajne pastwiska.

Franciszek stawia przed Kościołem trudne zadanie. Musi nie tylko odpowiedzieć na pytanie, jak wprowadzić synodalność w życie, ale też co zrobić, by metoda nie stała się jego jedynym celem. ©℗

Więcej na: powszech.net/synod2023

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]