Reklama

Marcowy „Znak”: skandal miłosierdzia

Marcowy „Znak”: skandal miłosierdzia

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Dlaczego skandal? „Choć niechętnie się do tego przyznajemy, w pierwszym odruchu bierzemy raczej stronę brata syna marnotrawnego - twierdzą redaktorzy miesięcznika. - Jak kapłan i lewita najczęściej mijamy tych, którzy znaleźli się w biedzie, bo mur niechęci czy lęku jest w nas czymś pierwotnym”.
C

Czym jest miłosierdzie? Władysław Stróżewski pisze: „Nie istnieje piękno zła, istnieje piękno człowieka. Nawet człowieka dotkniętego moralnym złem, grzechem. Miłosierdzie potrafi nie tylko to piękno dostrzec, nie tylko zadumać się nad losem, który je spotkał, ale pragnie ten los przezwyciężyć”. Krakowski filozof analizuje w tym kontekście „najpiękniejszy w poezji polskiej wiersz o miłosierdziu”, Norwidowski „Ruszaj z Bogiem” (odwracający potoczne rozumienie tego sformułowania jako „idź precz”) i raz jeszcze powraca do ubiegłorocznej pielgrzymki Papieża. „Miłosierdzie nie spełnia się w słowach, lecz w czynach - konkluduje Stróżewski. - Zamiast wznoszenia spiżowych pomników budujmy domy dla starców, dla bezdomnych, dla opuszczonych matek i porzuconych dzieci, dla ludzi dotkniętych nieuleczalnymi chorobami i tragicznymi nałogami. (...) Sprawmy, by właśnie to stało się skutkiem owej...

1923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]