Reklama

Mądra zabawa

Mądra zabawa

30.11.2015
Czyta się kilka minut
Po staroświecku uważam, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – napisała Szymborska.
J

Jej rubryka „Lektury nadobowiązkowe” ukazywała się w krakowskim „Życiu Literackim” w latach 1967–1981 i miała ciągi dalsze w krakowskim „Piśmie”, wrocławskiej „Odrze”, a na koniec w „Gazecie Wyborczej”. Czytelnicy od początku wiedzieli, że nie są to żadne sztampowe noty recenzyjne, tylko sprawozdanie z prywatnej wędrówki po rozległych obszarach literatury, sztuki i historii, wiedzy o człowieku i o naturze. Prozatorskie miniatury, dla których przeczytana książka bywa niekiedy tylko pretekstem, łączące humor z niespodziewanym tonem powagi. Refleksje, które czasem stawały się potem budulcem kolejnego wiersza. Świadectwo zainteresowań zaskakująco różnorodnych, w którym dziś odnajdujemy szkic do autoportretu poetki. „Lektury...” kilkakrotnie ukazywały się w wyborach książkowych, teraz je zebrano:562 teksty, w tym 192 przedrukowane po raz pierwszy. 846 stron – a czyta się jednym tchem. Lekcja mądrości, duchowej niepodległości i mistrzowskiej lekkości stylu. ©

Wisława Szymborska „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”, Nota wydawnicza Artur Czesak, Znak, Kraków 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]