Reklama

Mądra zabawa

Mądra zabawa

30.11.2015
Czyta się kilka minut
Po staroświecku uważam, że czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – napisała Szymborska.
J

Jej rubryka „Lektury nadobowiązkowe” ukazywała się w krakowskim „Życiu Literackim” w latach 1967–1981 i miała ciągi dalsze w krakowskim „Piśmie”, wrocławskiej „Odrze”, a na koniec w „Gazecie Wyborczej”. Czytelnicy od początku wiedzieli, że nie są to żadne sztampowe noty recenzyjne, tylko sprawozdanie z prywatnej wędrówki po rozległych obszarach literatury, sztuki i historii, wiedzy o człowieku i o naturze. Prozatorskie miniatury, dla których przeczytana książka bywa niekiedy tylko pretekstem, łączące humor z niespodziewanym tonem powagi. Refleksje, które czasem stawały się potem budulcem kolejnego wiersza. Świadectwo zainteresowań zaskakująco różnorodnych, w którym dziś odnajdujemy szkic do autoportretu poetki. „Lektury...” kilkakrotnie ukazywały się w wyborach książkowych, teraz je zebrano:562 teksty, w tym 192 przedrukowane po raz pierwszy. 846 stron – a czyta się jednym tchem. Lekcja mądrości, duchowej niepodległości i mistrzowskiej lekkości stylu. ©

Wisława Szymborska „Wszystkie lektury nadobowiązkowe”, Nota wydawnicza Artur Czesak, Znak, Kraków 2015

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]