Reklama

Macie prawo pytać

Macie prawo pytać

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Zła medialna passa Kościoła trwa. Kim jest kardynał, którego nazwisko pojawiło się w kontekście poważnej afery korupcyjnej we Włoszech?
D

Dawno już minęły czasy, kiedy to papież przestępców wsadzał do watykańskiego więzienia. Ostatnim takim więźniem (za Piusa XII) był prałat Eduardo Prettner-Cippico - ponura postać, opisana u nas przez Hansjakoba Stehle w "TP" 15/2001. Prałat Cippico z watykańskiego więzienia uciekł. Przekupił żandarmów, którzy dostarczyli mu jego prałackie szaty, w których spokojnie wyszedł i udał się do swego mieszkania w pobliżu Watykanu. Ostatecznie jednak został skazany przez włoski trybunał i przesiedział 5 lat w więzieniu.

Jego przestępstwo polegało na tym, że w Banku Watykańskim, nielegalnie w świetle obowiązującego wtedy prawa, wymieniał potentatom finansowym liry na dewizy. Sprawa Cippico była wówczas głośnym skandalem. Mimo ostrożności Watykanu znacznie większy rozgłos zyskała sprawa Banco Ambrosiano. Nikt już wtedy nie trafił do watykańskich lochów. Główny...

8483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]