Reklama

Machiavelli w stroju Hamleta

Machiavelli w stroju Hamleta

08.01.2007
Czyta się kilka minut
Prezydent Ukrainy to kilka postaci naraz. Każda z nich jest przeciwieństwem pozostałych. Stąd zapewne większość kłopotów tego polityka - i kraju, którym stara się kierować.
O

Obejmując urząd 23 stycznia 2005 r., Juszczenko przemieniał się z przywódcy rewolucji w męża stanu. Wcześniej przez dwa miesiące widziano w nim niemal Che Guevarę (tak przedstawiano go na t-shirtach, sprzedawanych na straganach okalających kijowski Majdan) albo Vaclava Havla - opozycjonistę bez wielkiej charyzmy, ale potrafiącego pociągnąć masy spokojem. Takiego Juszczenkę, jeśli nie polityka-myśliciela, to polityka-przyjaciela intelektualistów, widzieliśmy przed Pomarańczową Rewolucją, np. na pogrzebie Jacka Kuronia w 2004 r., gdy przemawiał nad grobem "wielkiego Polaka i wielkiego Ukraińca".

Prorok we własnym kraju

Swoistym - jakkolwiek cynicznie by to nie zabrzmiało - biletem Juszczenki do klubu dysydentów Europy Środkowej i Wschodniej jest oszpecona twarz w wyniku otrucia go przez politycznych przeciwników. Dioksyny...

10533

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]