Reklama

Liczby w źrenicy

Liczby w źrenicy

01.11.2021
Czyta się kilka minut
W

WYNIKI BADAŃ nad zachowaniem i aktywnością mózgu, świadczą o tym, że ludzie i inne zwierzęta potrafią spontanicznie rozróżniać zbiory przedmiotów, różniące się pod względem liczebności. Teraz wiemy, że automatycznie w wykrywanie liczebności zaangażowana jest również źrenica.

Nasze źrenice reagują zmianą rozmiaru na zmiany natężenia oświetlenia. Jeśli natężenie jest stałe, reakcja źrenicy zależy od tego, na jakie przedmioty patrzymy. W artykule opublikowanym w „Nature Communications” Elisa Castaldi i jej współpracownicy wykazali, że reakcje źrenicy różnią się w zależności od liczebności obiektów, nawet jeśli osoby badane ich nie liczą. Uczestnikom wyświetlano zbiory czarnych i białych kropek, a zmiany rozmiaru źrenicy mierzone były z użyciem okulografu.

Wraz z wcześniejszymi odkryciami „numeronów” u zwierząt, czyli pojedynczych neuronów reagujących selektywnie na różne liczebności, oraz topograficznej reprezentacji liczebności w mózgu człowieka, wyniki badań Castaldi dostarczają kolejnego biologicznego argumentu na rzecz istnienia postulowanego przez psychologów „zmysłu numerycznego”.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Doktor, adiunkt w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Jagiellońskim, badacz poznania matematycznego, czyli tego jak ludzki umysł radzi sobie z liczbami i geometrią...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]