Reklama

Lekcja

Lekcja

19.03.2016
Czyta się kilka minut
Nauczyciel, rocznik 1960: „Wszystko mi jedno, czy Pan podpisał. Ważne są lata 80.”. Uczeń, rocznik 1997: „Szanowny Panie Wałęso, niech Pan ściągnie z klapy Matkę Boską i zastąpi ją Bolkiem z kreskówki”.
Lech Wałęsa z młodzieżą, 4 czerwca 2014 r. Fot. Jacek Domiński / REPORTER
Z

Z końca sali widać mężczyznę: szpakowaty, szczupły, przechadza się wzdłuż tablicy. Młodzi ludzie wpatrzeni w ekrany komórek zajmują swoje miejsca na pamięć, slalomem między ławkami. W sali czuć napięcie. Czy panie biolożka i germanistka mogłyby się przysłuchiwać? I jeszcze troje uczniów z innej klasy: czy pan profesor zechciałby ich przyjąć?

– Chciałbym, żeby ta lekcja była obiektywna – mówi po chwili mężczyzna. – Choć mam świadomość skażenia subiektywnością wszystkiego, co nas otacza. Więc może chodzi o to, by pokazać, co myślimy o osobie, którą będziemy tutaj przedstawiać.

Komitet

Kiedy po raz pierwszy zetknął się z historią? Rok 1971. Jako 11-latek, będąc z ojcem na wakacjach, przechodzi w Gdańsku obok dużego, spalonego budynku – jego widok zapamięta dobrze. To siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, zniszczona rok wcześniej podczas zamieszek....

17449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Autorowi pięknie dziękuję i pozdrawiam.

Świetny tekst.Jestem z 61 .Też mam zagwozdke jak wytłumaczyć moim synom historię, bo z tego co widzę to kupują wariactwa Korwina i takich gwiazd jak Cenckiewicz czy Gmyz.Dziękuję za artykuł i pozdrawiam.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]