Ładowanie...
Lata świetlne stąd
Popatrzmy najpierw na współtowarzyszy komunistycznej hibernacji. Koleje Czeskie ČD zakupiły i wkrótce uruchomią “Pendolino" - elektryczne jednostki dalekobieżne, umożliwiające znaczne przyspieszenie jazdy na trasach nieprzystosowanych do dużych prędkości (o takie pociągi starała się też PKP, ale zrezygnowano z zakupu). Koleje ČD eksploatują też w okolicach Pragi piętrowe pociągi podmiejskie, technologicznie dorównujące najnowszym pociągom aglomeracyjnym jeżdżącym po Niemczech. Koleje węgierskie MÁV korzystają już z pierwszego “Desiro" - jednostki spalinowej, podstawy taboru niemieckich kolei lokalnych (posiada ją też kolej rumuńska).
W Czechach w latach 1993 - 2001 liczba pasażerów przypadająca na długość podróży spadła o 15 proc., w Polsce o 26 proc., zaś na Litwie aż o 80 proc. Liczba podróży koleją Czecha i Węgra (18-20 rocznie), mimo spadku wywołanego...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]