Reklama

Laibach na 70-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego

Laibach na 70-lecie wybuchu Powstania Warszawskiego

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Słoweńską grupę Laibach od ponad trzech dekad fascynują totalitaryzmy i patologiczne relacje pomiędzy wielką władzą a mikrą jednostką.
T

Te zainteresowania zawsze znajdowały odbicie w ich muzyce: ciężkiej, industrialnej, wprzęgniętej w marszowy rytm. Prowokacyjną grę skojarzeń Słoweńcy prowadzili także na poziomie wizualnym, poddając ciągłej dekonstrukcji symbolikę zbrodniczych systemów XX wieku. Z tych powodów – a także ze względu na zamiłowanie grupy do reinterpretacji standardów, hitów, a nawet hymnów – zlecenie Laibachowi nagrania płyty „1 VIII 1944. Warszawa” jest posunięciem intrygującym. Krążek wydany przez Narodowe Centrum Kultury zawiera trzy utwory, w tym „Warszawskie dzieci” – słynną piosenkę powstańczą. To nie pierwszy ukłon zespołu w stronę naszego kraju. Na wydanej w 2006 r. płycie „Volk” grupa dedykowała Polsce piosenkę „Slovania”.

782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]