Reklama

Kwiaty na betonie

Kwiaty na betonie

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Transformacja społeczno-ustrojowa gruntownie zmieniła polski przemysł, handel czy usługi, tymczasem organizacja nauki pozostała reliktem PRL-u - pisali Aleksander Wittlin i Karol Życzkowski (TP nr 38/04) po tym, jak zamierzano w budżecie na 2005 r. obniżyć wydatki na naukę o 13 proc. Działo się to w czasie, gdy jako kraj członkowski UE byliśmy zobowiązani postanowieniami Strategii Lizbońskiej, zalecającej m.in. szybkie przechodzenie do gospodarki opartej na wiedzy. W wywołanej wówczas dyskusji Nim dostaniemy Nobla... o polskiej nauce wypowiedzieli się m.in.: Stanisław Bajtlik, Andrzej Białas, Krzysztof Pawłowski, Tadeusz Sławek, Jan Woleński. Debatę zakończyliśmy w TP nr 3/05.
A

ANNA MATEJA: - Prof. Adam Łomnicki z Instytutu Nauk o środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego napisał ponad 20 lat temu, że nie obawia się, by po wprowadzeniu w uczelniach samorządności przekształciły się one w prywatne folwarki. Pracownicy naukowi, którym nie grozi rotacja, i mają zapewnione zarobki, będą dążyli jedynie do podniesienia prestiżu wydziału i uprawianej przez siebie nauki. Cztery lata temu na łamach “TP" prof. Łomnicki napisał z goryczą, że wielu naukowców uczelniany samorząd utożsamiło ze związkiem zawodowym. Czy nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, która niedawno opuściła Sejm, daje nadzieję na likwidację w uczelniach układów nieformalnych?

TADEUSZ GADACZ: - Nie łudzę się, że kastowość czy układowość na uczelniach kiedykolwiek zniknie. To raczej stan idealny, do którego powinniśmy dążyć.

Problemem szkolnictwa...

14558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]