Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.10.2016
Czyta się kilka minut
26 września – 3 października
N

NIKE 2016 PRZYZNANA
Nagrodę Literacką Nike otrzymała w tym roku Bronka Nowicka za debiutancki zbiór próz poetyckich pt. „Nakarmić kamień”. Nagrodę publiczności przyznano Magdalenie Grzebałkowskiej za reportaż historyczny „1945. Wojna i pokój”.

KS. ADAM BONIECKI MISTRZEM
Nasz redaktor senior został razem z Przemysławem Babiarzem i Henrykiem Błażejczykiem laureatem nagrody dla Mistrza Mowy Polskiej, wręczonej w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Tytuł jest przyznawany od 2000 r., a w jury zasiadają wybitni językoznawcy. W tym roku po raz pierwszy przyznano ten tytuł osobie objętej zakazem publicznych wypowiedzi.

WITOLDO W RADOMIU
XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu w dniach 22-29 października. W programie m.in. inscenizacje w reż. Anny Augustynowicz, Mikołaja Grabowskiego, Jaroslava Fedoryshyna i Braiana Alonso. Więcej informacji: teatr.radom.pl

NAGRODA IM. BEATY PAWLAK
Do tegorocznej edycji wyróżnienia przyznawanego za „tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji” zostali zakwalifikowani: Paweł Goźliński i Jerzy B. Wójcik – pomysłodawcy antologii „NieObcy”, Michał Książek za „Drogę 816”, Jarosław Mikołajewski („Wielki przypływ”), Dariusz Rosiak („Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”), Katarzyna Surmiak-Domańska („Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”) oraz Ilona Wiśniewska („Hen. Na północy Norwegii). Wręczenie Nagrody – 17 października.

NAGRODY IM. NORWIDA
Otrzymali je poetka Uta Przyboś, scenograf Boris Kudliczka, aktor Janusz Gajos oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Nagrodę za „Dzieło życia” otrzymał aktor Jan Kobuszewski.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]