Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.06.2016
Czyta się kilka minut
31 maja – 6 czerwca
P

PAMIĘCI RYSZARDA PRZYBYLSKIEGO
Polski PEN Club informuje, że 18 czerwca o godz. 17.45 w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie zostanie odprawiona msza za duszę śp. Ryszarda Przybylskiego. Po nabożeństwie zaś – spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego eseisty i historyka literatury.

MILION ZA FANGORA
Podczas aukcji w domu Polswiss Art w Warszawie prywatny kolekcjoner kupił za milion złotych namalowany w 1971 r. obraz Wojciecha Fangora „MA 32”. Jest to najwyższa cena, jaką w Polsce uzyskał obraz zmarłego w ubiegłym roku malarza, rzeźbiarza, współtwórcy polskiej szkoły plakatu. Jego dzieła na świecie uzyskują ceny jeszcze wyższe – miesiąc temu inny jego obraz został sprzedany w Filadelfii za 310 tys. dolarów.

MISTRZOWIE W STOLICY
W Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę „Brescia. Renesans na północy Włoch”, a na niej ponad 50 płócien, w tym dzieła Tycjana, Tintoretta, Lorenza Lotto czy „Chrystusa błogosławiącego” Rafaela. Wystawa czynna będzie do 28 sierpnia br.

NADCHODZI WSCHÓD KULTURY
W Rzeszowie (23-26 czerwca), Lublinie (6-10 lipca) oraz Białymstoku (1-4 września) odbędzie się czwarta edycja Wschodu Kultury, cyklu festiwali mających ukazywać i łączyć środowiska artystyczne wschodniej Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego. W koncertach, wystawach, spektaklach i pokazach filmowych weźmie łącznie udział paruset artystów. Więcej informacji: www.wschodkultury.eu

LAUREATEM NAGRODY WIELKIEGO KALIBRU 2016
został Jakub Szamałek za „Czytanie z kości” – kryminał z akcją toczącą się w starożytności. Szamałek, absolwent Oksfordu i doktorant Cambridge, zajmuje się archeologią kontaktów międzykulturowych. Nagrodę czytelników otrzymał Remigiusz Mróz za „Kasację”, a nagrodę Janiny Paradowskiej – Mariusz Czubaj za „Piątego Beatlesa”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]