Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.03.2016
Czyta się kilka minut
14 – 18 marca
Z

ZMARŁ MARIAN KOCINIAK
Aktor teatralny i filmowy, wieloletni członek zespołu warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie wystąpił ostatnio m.in. w „Herbatce u Stalina”, autor słynnych komediowych kreacji w serialach „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” (gdzie grał szeregowca Franciszka Dolasa) czy „Janosik”. Miał 80 lat.

CZYTAMY JESZCZE MNIEJ
Biblioteka Narodowa opublikowała raport poświęcony czytelnictwu. Wynika z niego, iż w roku minionym przynajmniej jedną, jakąkolwiek książkę przeczytało jedynie 37 proc. Polaków powyżej 15. roku życia, najmniej od roku 1989 i o 5 punktów procentowych mniej niż w roku 2014. Aż 57 proc. Polaków deklaruje, że książki czytało jedynie w szkole i na studiach, pogłębiła się także różnica między płciami – niezależnie od poziomu wykształcenia kobiety czytają więcej od mężczyzn. Tendencja spadkowa dotyczy czytelnictwa w całej Europie, jednak nadal większość krajów kontynentu nadal przekracza próg 50-procentowego poziomu osób czytających.

CZŁOWIEK TEATRU 2016
Laureatem Nagrody im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru 2016” został Jerzy Trela. W poprzednich latach wyróżnieniem tym zostali uhonorowani Anna Augustynowicz i Jan Englert.

JAZZ NAD ODRĄ
Za miesiąc we Wrocławiu rozpocznie się 52. festiwal Jazz nad Odrą (potrwa 26–30 kwietnia), którego dyrektorem artystycznym jest Leszek Możdżer. Wśród gości imprezy będą m.in. saksofonista Archie Shepp, pianiści Marc Copland i Jan Lundgren, gitarzysta John Abercrombie i perkusista Joey Baron, grupa Nonkeen, zaś z Polaków – Urszula Dudziak i Tomasz Stańko... Więcej informacji: www.jazznadodra.pl.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]