Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

01.03.2016
Czyta się kilka minut
22 – 28 lutego
Z

ZMARŁ DEDECIUS

We Frankfurcie nad Menem w wieku 94 lat zmarł Karl Dedecius: wybitny tłumacz literatury polskiej, krytyk, wydawca, wieloletni szef powstałego w 1979 r. Deutsches Polen-Institut w Darmstadt. Urodzony w 1921 r. w niemieckiej rodzinie w Łodzi, w czasie wojny dostał się do niewoli sowieckiej, gdzie spędził osiem lat. Po zwolnieniu mieszkał w NRD, skąd po dwóch latach uciekł do RFN. Przez ćwierć wieku pracował jako agent ubezpieczeniowy. Pierwszą antologię polskiej poezji (pt. „Lekcja ciszy”) wydał w 1959 r. Przetłumaczył łącznie ok. 3 tys. wierszy, m.in. utwory Tadeusza Różewicza, Stanisława Jerzego Leca, Juliana Przybosia, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej czy Adama Zagajewskiego. W latach 1982–2000 publikował monumentalną, 50-tomową serię „Biblioteka Polska”. Więcej do czytania TUTAJ.

BONDAROWICZ W MUZEUM
10 marca w warszawskim Muzeum Karykatury zacznie się wystawa prac Marcina Bondarowicza, rysownika, ilustratora i grafika, który prócz wielu publikacji w polskich i zagranicznych wydawnictwach, przygotował także wiele okładek i ilustracji dla „TP”. Jest też uczestnikiem, jurorem i laureatem licznych międzynarodowych konkursów na rysunek prasowy oraz satyryczny.

ZMARŁ NATAN TENENBAUM
Poeta i satyryk, bard studenckich protestów Marca ’68 r., autor m.in. tekstu pieśni „Modlitwa o wschodzie słońca”, wykonywanej przez Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Zmuszony do emigracji w roku 1969, mieszkał odtąd w Szwecji. Miał 75 lat.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]