Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

22.02.2016
Czyta się kilka minut
15 – 21 lutego
P

PIENIĄDZE NA „WOŁYŃ”
Wojciech Smarzowski realizuje swój kolejny film, tym razem poświęcony ludobójstwu na Kresach. Produkcja weszła już w fazę montażu, wciąż brakuje jednak 2,5 miliona złotych na realizację kosztownych masowych scen, niezbędnych, by projekt sfinalizować. Reżyser zwrócił się do prywatnych donatorów o wsparcie, ponieważ wielcy sponsorzy nie chcą partycypować w projekcie, który – jak można przewidzieć – będzie pełen drastycznych scen. Do zbiórki pieniędzy ma zostać powołana specjalna fundacja.

ANDRZEJ WAJDA 90
Wybitny reżyser, laureat Oscara, twórca m.in. „Ziemi obiecanej” czy „Panien z Wilka”, 6 marca obchodzić będzie 90. urodziny. Wśród zapowiadanych z tej okazji wydarzeń jest m.in. koncert muzyki filmowej, który odbędzie się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Wajda i Krystyna Zachwatowicz, inicjatorzy powstania Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie czy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zostali też uhonorowani Nagrodą im. Aleksandra Gieysztora za „wybitne dokonania w sferze filmu i teatru promujące polską kulturę” oraz „zaangażowanie w działalność muzealną oraz wyjątkową wartość działań na rzecz dialogu międzykulturowego”.

ZMARŁA HARPER LEE
Amerykańska pisarka, autorka słynnej powieści „Zabić drozda”, ukazującej rasistowskie traktowanie Afroamerykanów w USA lat wielkiego kryzysu. Opublikowana w roku 1960 powieść została uhonorowana Nagrodą Pulitzera, doczekała się ekranizacji z oscarową rolą Gregory’ego Pecka i jak dotąd sprzedała się w nakładzie ok. 40 mln egzemplarzy. Po dekadach milczenia, w roku ubiegłym Harper Lee opublikowała książkę „Idź, postaw wartownika”, będącą wcześniejszą, pierwotną wersją bestsellera. Miała 89 lat.

ZMARŁ JERZY GRAŁEK
Aktor teatralny i filmowy, związany przede wszystkim ze Starym Teatrem w Krakowie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]