Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

01.02.2016
Czyta się kilka minut
25 – 31 stycznia
Z

ZMARŁ JANUSZ MUNIAK

Był jednym z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonistą i ojcem chrzestnym kilku pokoleń jazzmanów. W listopadzie 2015 r., po 13 latach przerwy, ukazał się jego ostatni album „Contemplation”. Miał 74 lata. Wspomnienie do czytania TUTAJ.

ZMARŁ MICHAŁ JAGIEŁŁO
Poeta, publicysta, prozaik, autor najbardziej poczytnej polskiej książki górskiej „Wołanie w górach”, która doczekała się ośmiu wydań. Był taternikiem, alpinistą i ratownikiem górskim, naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR w latach 1972-74. Od 1989 r. w kilku rządach piastował funkcję wiceministra kultury, był też dyrektorem Biblioteki Narodowej. Miał 74 lata. Piszemy o nim TUTAJ.

POWIEŚĆ KRYSTYNY FELDMAN
W marcu ukaże się powieść „Światła, które nie gasną” autorstwa zmarłej w 2007 r. aktorki. Rękopis został odnaleziony przez jej spadkobierców. Akcja powieści dzieje się w środowisku teatralnym.

WRACA NOWE W TELEWIZJI
Władze TVP zapowiedziały, że w nowej ramówce znajdą się mutacje starych, rozpoznawalnych formatów. W Jedynce znów zobaczymy kulturalnego „Pegaza”, w Dwójce – popularnonaukową „Sondę”.

ARTE ZRYWA WSPÓŁPRACĘ Z TVP
Francusko-niemiecki kulturalny kanał telewizyjny zrezygnował ze współpracy z powodu zmian w polskich mediach publicznych (rozmowa z dyrektorem TVP Kultura Mateuszem Matyszkowiczem do czytania TUTAJ).

GDAŃSK HONORUJE WAJDĘ
Pochodzącym z Platformy Obywatelskiej radnym Gdańska udało się przegłosować uchwałę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Andrzejowi Wajdzie. Radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu, wcześniej krytykując ten projekt oraz związki reżysera z PO i Komitetem Obrony Demokracji.

ZIEMNIAK ZA MILION DOLARÓW
Zdjęcie autorstwa irlandzkiego fotografa Kevina Aboscha przedstawiające starego ziemniaka zostało zakupione przez anonimowego biznesmena.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]