Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

12.10.2015
Czyta się kilka minut
5 – 11 października
Fot. David Shankbone / WIKICOMMONS

ZMARŁ HENNING MANKELL
Szwedzki pisarz (na zdjęciu), twórca przede wszystkim 12 bestsellerowych kryminałów, których bohaterem jest komisarz Kurt Wallander, same zaś książki ukazują „mroczne” oblicze współczesnej Szwecji – znaczone rasizmem i ksenofobią. Mankell był też autorem powieści dla dzieci oraz szefem teatru w Mozambiku. Miał 67 lat, blisko dwa lata temu zdiagnozowano u niego raka – od tego czasu prowadził dziennik choroby, który pod tytułem „Grząskie piaski” ukaże się w Polsce w listopadzie.
UKLAŃSKI W FOKSAL
W warszawskiej Galerii Foksal trwa wystawa fotografii Piotra Uklańskiego „Dziś dajemy wam tylko pamięć”. Zdjęcia odwołują się m.in. do nieraz propagandowej konwencji polskich fotografii krajoznawczych i miejskich z lat 70., będąc ich powtórzeniem czy częściowym przetworzeniem. Wystawę można oglądać do 21 listopada.
NOSTALGIA FESTIVAL POZNAŃ
Kolejna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22-24 października, zaś jej głównym bohaterem będzie obchodzący 80. urodziny Arvo Pärt. W farze poznańskiej wystąpią m.in. Royal String Quartet, Orkiestra Kameralna l’Autunno (prezentując „Lamentate” Pärta) oraz Chór Kameralny Collegium Musicale w Tallinnie. Więcej informacji: www.nostalgiafestival.pl
TEATRY W KRAKOWIE
Trwają jubileuszowe, 40. Krakowskie Reminiscencje Teatralne. W programie m.in. przedstawienia Teatru Wierszalin („Traktat o manekinach”) i Teatru Barakah („Szyc”), taniec butoh oraz wystawa „KRT retrospektywa”. Więcej informacji: www.krt-festival.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]