Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

17.08.2015
Czyta się kilka minut
9 – 16 sierpnia
S

SUKCES ANDRZEJA ŻUŁAWSKIEGO
Na Festiwalu Filmowym w Locarno polski twórca otrzymał nagrodę za reżyserię filmu „Kosmos” według powieści Witolda Gombrowicza. Żuławski nie kręcił filmów od 15 lat.
KLATA NAGRODZONY W GDAŃSKU
Zakończyła się 19. edycja gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Główną nagrodę, Złotego Yoricka, otrzymał Jan Klata za inscenizację „Króla Leara”, zrealizowaną w krakowskim Starym Teatrze, w której tytułowy bohater zostaje przedstawiony jako papież.
PAWILON JÓZEFA CZAPSKIEGO
W Krakowie zakończył się kolejny etap prac nad budynkiem muzealnym poświęconym Czapskiemu. Do użytku zostanie oddany w kwietniu 2016 r., w 120. rocznicę urodzin malarza, pisarza, współtwórcy paryskiej „Kultury”. W pawilonie usytuowanym obok Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego znajdzie się ekspozycja przygotowana przez Krystynę Zachwatowicz, w tym rekonstrukcja pokoju-pracowni Czapskiego z Maisons-Laffitte.
NIEZNANA KSIĄŻKA TOLKIENA
„The Story of Kullervo” to niedokończona powieść, nad którą przyszły autor „Hobbita” pracował w latach 1914-15. Dzieło inspirowane fińskim poematem „Kalevala”, zbudowane wokół wątku kazirodczej miłości i samobójczej śmierci głównego bohatera, ukaże się w Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia. W ostatnich latach opublikowano też inną nieukończoną powieść Tolkiena – „Dzieci Hurina”.
W SZCZEBRZESZYNIE CHRZĄSZCZ...
W miasteczku na Lubelszczyźnie, znanym ze słynnego wiersza Jana Brzechwy, zakończył się pierwszy festiwal „Szczebrzeszyn – stolica języka polskiego”. Jego organizatorem była Fundacja Czułego Barbarzyńcy, zaś wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Marek Bieńczyk, Jan Bralczyk, Stanisława Celińska, Urszula Kozioł czy Wiesław Myśliwski. Tematem przewodnim festiwalu była twórczość Zbigniewa Herberta.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]