Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.08.2015
Czyta się kilka minut
28 lipca – 3 sierpnia
L

LUCYFER, CZERWONY PAJĄK
W głównym konkursie wrocławskiego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty zwycięzcą został film „Lufycer” belgijskiego reżysera Gusta Van den Berghe. Za jedno z odkryć krytyka uznała „Czerwonego pająka” – debiut fabularny Marcina Koszałki, obraz inspirowany historią seryjnego mordercy, Karola Kota.

MUZEALNA ZMIANA W KRAKOWIE
Nowym dyrektorem krakowskiego Muzeum Narodowego został 44-letni historyk sztuki Andrzej Betlej, szef Instytutu Historii Sztuki UJ, autor takich książek jak „Zbiór augsburskich »rycin ornamentalnych« z XVIII wieku” czy „Paweł Giżycki SJ, architekt polski XVIII wieku”. Wybór jest o tyle zaskakujący, że minister kultury – wbrew niepisanej tradycji – nie zdecydowała się na wybór żadnego z kandydatów wskazanych przed dotychczasową, odchodzącą ze stanowiska z końcem tego roku dyrektorkę MN, Zofię Gołubiew.

MACIEJ NOWAK W POZNANIU
Znany krytyk teatralny i animator życia teatralnego został nominowany na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Poznaniu. „Dzisiaj, gdy mamy tyle dylematów, i tęsknimy za wspólnotowością, bo przez ostatnie 25 lat Polacy raczej się dzielili, powrót do idei narodu, który chce mieć swój teatr, idea, żeby teatr spajał społeczność, wydaje mi się bardzo właściwa i nowoczesna – mówi w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej”. – Od kilku lat bardzo bliska mi jest idea teatru ludowego, popularnego, o którym dyskutowano w latach 30. i 40. Chodziło o wysoką jakość artystyczną, a zarazem komunikatywność właśnie, nie zaś niszowość i artystowski aspekt”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]