Reklama

Diabeł w pueblu

Diabeł w pueblu

25.01.2016
Czyta się kilka minut
„Lucyfer” zadowoli kolekcjonerów filmowych kuriozów, wielbicieli latynoskiego realizmu magicznego i tych, którzy szukają w kinie nieoczywistych napięć.
Gabino Rodríguez w roli Lucyfera Fot. T-MOBILE NOWE HORYZONTY
T

Trwa właśnie objazdowy przegląd filmów nagrodzonych na ostatnim festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, jest więc okazja, by zakosztować kina, które smakuje zupełnie inaczej niż codzienna oferta multipleksów. Czy są to tytuły na trwałe poszerzające granice kina, czy przeznaczone raczej dla zbieraczy filmowych osobliwości? Takie pytanie przynosi także zwycięzca ubiegłorocznej edycji festiwalu, „Lucyfer” Gusta Van den Berghe’a, który przepisuje biblijny mit i XVII-wieczny dramat Joosta Van den Vondela na współczesny moralitet.

Gdyby strącony do piekła butny anioł spadając trafił przypadkiem do którejś z dzisiejszych metropolii, nie miałby tam zbyt wiele do roboty. W filmie młodego holenderskiego reżysera Lucyfer zatrzymuje się w zapomnianej przez Boga i ludzi meksykańskiej wiosce u stóp wulkanu. Tak właśnie ma wyglądać ziemskie wcielenie raju, którego mieszkańcy klepią co prawda...

4552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]