Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.06.2015
Czyta się kilka minut
9 – 15 czerwca
H

HANS CASTORP ŚPIEWA
„Najbardziej intryguje mnie granie czasem, to, że coś nagle spowalnia, spowalnia w nieskończoność. Właściwie cały pierwszy akt opery jest oparty na takim spowolnieniu, co wynika z tego, że Castorp przyjechał w góry na trzy tygodnie, po czym to się wszystko zaczęło przeciągać i przeciągnęło na siedem lat. Czas, jego zmiany, to jest to, co mnie w muzyce ostatnio bardzo interesuje” – mówi „Gazecie Wyborczej” Paweł Mykietyn, twórca muzyki do opery według „Czarodziejskiej góry”, powieściowego arcydzieła Tomasza Manna. Autorką libretta jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, oprawy plastycznej – Mirosław Bałka, reżyseruje Andrzej Chyra. Światowa prapremiera tego ambitnego przedsięwzięcia artystycznego będzie miała miejsce w Poznaniu 26 czerwca na festiwalu Malta.

LITWA – POLSKA – NAGRODY
Były prezydent Litwy Valdas Adamkus oraz poeta, eseista i tłumacz Tomas Venclova zostali laureatami pierwszych nagród Forum Dialogu i Współpracy Polska–Litwa. Adamkusa nagrodzono za „inicjatywy polityczne wspierające działania obywatelskie na rzecz zbliżenia obu narodów”, Venclovę za twórczość budującą „most porozumienia polsko-litewskiego”. Stowarzyszenie Forum Dialogu powstało w 2012 r., jego przewodniczącym jest prof. Henryk Samsonowicz.

WARSZAWSKA PREMIERA LITERACKA
Nagrodę tę w czerwcu otrzymał Jerzy Radziwiłowicz, aktor i tłumacz, za przekład dramatów Moliera – „Tartuffe’a”, „Don Juana” i „Mizantropa” – opublikowanych nakładem Znaku.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]