Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

13.04.2015
Czyta się kilka minut
7 – 13 kwietnia
S

SILESIUS DLA PODSIADŁY
Tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Jacek Podsiadło. „To charakterystyczny, konsekwentny artystycznie i ideowo poeta – wyjaśnia Jacek Łukasiewicz, przewodniczący jury. – Jego ostatni tom »Przez sen« jest znakomity. To bardzo dojrzała refleksja o życiu, o starości. Przekroczenie pięćdziesiątego roku życia przez poetę wydało niezwykle piękny owoc”. W kategorii „Książka roku” nominowani zostali: Roman Honet („świat był mój”), Adam Pluszka („Zestaw do besztań”), Marcin Sendecki („Przedmiar robót”), Krzysztof Siwczyk („Dokąd bądź”), Julia Szychowiak („Intro”), Adam Wiedemann („Z ruchem”) i Filip Zawada („Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się”), zaś w kategorii „Debiut roku”: Michał Książek („Nauka o ptakach”), Rafał Różewicz („Product placement”) i Urszula Zajączkowska („Atomy”). Wręczenie nagród odbędzie się 23 maja.
NAGRODA IM. KAPUŚCIŃSKIEGO
Do drugiego etapu nagrody, honorującej najlepsze reportaże literackie, trafiły książki: Swietłany Aleksijewicz („Czasy secondhand”), Izy Michalewicz („Życie to za mało”), Michała Olszewskiego („Najlepsze buty na świecie”), Görana Rosenberga („Krótki przystanek w drodze z Auschwitz”) oraz Drauzia Varellego („Ostatni krąg”). Ogłoszenie werdyktu jury: 14 maja. Nagrodę specjalną – „Pióro Wolności” – otrzyma Martin Pollack.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]