Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

27.05.2019
Czyta się kilka minut
21–27 maja
K

KRAKÓW

Rozpoczął się 59. Krakowski Festiwal Filmowy. W ciągu ośmiu dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć prawie 250 filmów, w większości pokazywanych w naszym kraju po raz pierwszy. Szczególnie gorąco zapraszamy na czwartkową debatę „Tygodnika Powszechnego” wokół filmu „Złota”. Zaraz po projekcji w Kinie Pod Baranami z reżyserem Tomaszem Knittlem rozmawiać będzie nasz redaktor Paweł Bravo.

WROCŁAW

Podczas ogłoszenia laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius doszło do bezprecedensowej sytuacji. Na uroczystej gali w Teatrze Lalek, Maciej Bobula (na zdjęciu) – wyróżniony za tomik „wsie, animalia, miscellanea” – zaprosił na scenę dwóch pozostałych nominowanych, Jana Rojewskiego i Michała Domagalskiego, a następnie odczytał oświadczenie, które wspólnie napisali jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu. Poeci postanowili, iż podzielą nagrodę na trzy równe części. „Dwóch z nas jest nauczycielami, a o zarobkach w tej branży chyba nie musimy państwu mówić” – tłumaczył decyzję Bobula. – „System, w którym zwycięzca bierze wszystko, a przegrany odchodzi z niczym, jest dla nas bolesny, dlatego postanowiliśmy postąpić w ten sposób”.

WARSZAWA

W minionym tygodniu poznaliśmy też 20 finalistów Nagrody Literackiej Nike oraz laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – w tym drugim konkursie zwyciężył Maciej Zaremba Bielawski. Jego „Dom z dwiema wieżami” dotyka fundamentów tego, kim jesteśmy i co nas kształtuje; formułuje pytania, których bolesność świadczy o tym, jak bardzo są dziś potrzebne, i przypomina o sile literatury – uzasadniło swój wybór jury.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]