Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

16.02.2015
Czyta się kilka minut
10 – 16 lutego
P

POLSKA PREMIERA GÓRECKIEGO
IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego, nieukończona przez zmarłego w roku 2010 artystę i dokończona przez jego syna, po kolejnych pierwszych wykonaniach – w Londynie, Los Angeles i Amsterdamie – miała premierę w Polsce: w Łodzi w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.
ZIEJKA Z GIEYSZTOREM
Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora (przyznawaną przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy za „wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego”) otrzymał w tym roku prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
ARCHIWUM PORTRETÓW
Narodowe Archiwum Cyfrowe zakupiło kolekcję 580 fotografii autorstwa Andrzeja M. Bogusza, w latach 1978–1992 fotoreportera nowojorskiego „Nowego Dziennika”. Zdjęcia dokumentują m.in. wydarzenia polityczne lat 80., ale są też wśród nich portrety artystów: Elżbiety Czyżewskiej, Urszuli Dudziak, Jacka Kaczmarskiego, Jana Kobuszewskiego czy Michała Urbaniaka. Więcej informacji: www.nac.gov.pl
SIENKIEWICZ I ŻYWE TRUPY
W dniach 18-19 kwietnia w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się wiosenna edycja POP! Festivalu, poświęcona tematowi... żywych trupów w popkulturze. Imprezę zwieńczy wręczenie pierwszej Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza, honorującej „najlepszą polską powieść popową”. Więcej informacji: www.dzikabanda.pl
NIECENZURALNY „POŻAR W BURDELU”
Urząd Patentowy odmówił uznania nazwy popularnego warszawskiego kabaretu literackiego za zastrzeżony znak towarowy. Zdaniem urzędników słowo „burdel” ma charakter wulgarny. Polemikę z tą decyzją podjęła sama minister kultury Małgorzata Omilanowska, przypominając, że „język polski jest z natury soczysty”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]