Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

09.02.2015
Czyta się kilka minut
3 –9 lutego
Z

ZMARŁ ANDRÉ BRINK
Pisarz południowoafrykański, jeden z artystów zaangażowanych w walkę z apartheidem, w Polsce znany m.in. z powieści „Sucha biała pora”. Miał 79 lat.
SZAFLARSKA
Setne urodziny obchodziła aktorka Danuta Szaflarska. Debiutowała w 1939 r. w Teatrze na Pohulance w Wilnie, stworzyła blisko 100 kreacji scenicznych. Wystąpiła w kilkudziesięciu filmach – od „Zakazanych piosenek” i „Skarbu” po „Pora umierać” i „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej.
GAUGAIN ZA 300 MLN
Rekordową cenę 300 mln dolarów uzyskał na aukcji obraz Paula Gauguina, portret dwóch kobiet z Tahiti, powstały w 1892 r. Płótno było eksponowane w muzeum w Bazylei, należało jednak do prywatnego kolekcjonera. Nabywca pozostał anonimowy, ale najprawdopodobniej Gaugain trafi do muzeum w Katarze.
WITKIEWICZOWIE 2015...

1823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]