Reklama

Na skróty (27III-2IV)

Na skróty (27III-2IV)

03.04.2006
Czyta się kilka minut
W wieku 85 lat w Krakowie zmarł Stanisław Lem, wybitny pisarz i myśliciel. Klasykowi światowej literatury science-fiction, naszemu Autorowi, poświęcamy w tym numerze "TP" . W wieku 86 lat w Warszawie zmarł Lesław M. Bartelski, prozaik, autor m.in. książek poświęconych powstaniu warszawskiemu, antologii poetyckich, leksykonu "Polscy pisarze współcześni".
"

"Podróżować i czuć się zawsze, jednocześnie w nieznanym i w domu, wiedząc wszakże, iż nie mamy domu. Ten, kto podróżuje, jest zawsze włóczęgą, obcym, gościem; śpi w pokojach, gdzie przed i po nim mieszkali nieznajomi, nie ma poduszki, na której mógłby złożyć głowę, ani dachu nad nią. Pojmuje więc, że nie można nigdy naprawdę posiadać domu, przestrzeni wykrojonej z nieskończoności wszechświata, lecz tylko przebywać w nim przez pewien czas, przez jedną noc albo przez całe życie, w poczuciu szacunku i wdzięczności. Nie bez powodu podróż jest przede wszystkim powrotem i uczy, jak mieszkać bardziej swobodnie, bardziej poetycko we własnym domu. Poetycko zamieszkuje człowiek na tej Ziemi, powiada Hölderlin, lecz tylko wtedy, kiedy wie, głosi inny wiersz, że gdzie niebezpieczeństwo, tam i wybawienie. W podróży, będąc nieznajomymi wśród nieznajomych, uczymy się być Nikim,...

7583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]