Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

05.01.2015
Czyta się kilka minut
28 grudnia – 5 stycznia
Z

ZMARŁ TOMAŽ ŠALAMUN
Wybitny słoweński poeta, w wierszach akcentujący przede wszystkim oryginalność wyobraźni i środków językowych, a poprzez to wpływający na obraz dwudziestowiecznej poezji nie tylko swego języka. „Słoweniec był autorem szanowanym przez polskich poetów różnych pokoleń, wywarł spory wpływ na naszą lirykę ostatnich dwóch dekad. Za jego sprawą polska poezja dostała potężnego surrealistycznego kopa i energetyczne źródło wyobraźni – wspomina Krzysztof Siwczyk. – Wytyczał ścieżki nieprzetarte przez język, uciekał od konwencji patosu, zwalniał lirykę z tyrtejskich dyb”. Pisarz, tłumaczony w Polsce m.in. przez Katarinę Šalamun-Biedrzycką, miał 73 lata.
ZMARŁ JÓZEF HAŁAS
Malarz, klasyk sztuki polskiej II połowy XX stulecia, członek m.in. Grupy Wrocławskiej, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, artysta współtworzący...

1632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]