Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.11.2018
Czyta się kilka minut
13 – 19 listopada
K

KLATA W ROSJI

Reżyser i felietonista „TP” Jan Klata odebrał w Petersburgu Europejską Nagrodę Teatralną, nazywaną też teatralnym Oscarem. Dziękując za wyróżnienie, Klata potępił władze Rosji za przetrzymywanie w areszcie domowym Kiriłła Sieriebriennikowa, znanego z krytyki Kremla ubiegłorocznego laureata tej nagrody. W Moskwie trwa proces reżysera i jego współpracowników (oskarżonych o rzekomą defraudację dotacji państwowej). Pytania o los Sieriebriennikowa padły też ze sceny, podczas inscenizacji „Wroga ludu”.

CENZURA W KUWEJCIE

Tymczasem wrogiem ludu w Kuwejcie stała się literatura rosyjska. Na chwilę przed rozpoczęciem międzynarodowych targów książki tamtejsza cenzura zakazała „Braci Karamazow” Dostojewskiego. Na liście dzieł zabronionych znajduje się ponad 4 tys. książek. Niezgodna z kuwejckim prawem jest m.in. lektura „Stu lat samotności” Márqueza.

NOWY JORK

Obraz „La Musicienne” Tamary Łempickiej wylicytowano na nowojorskiej aukcji za ponad 9 mln dolarów. To maksymalna kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za obraz polskiego artysty. Przez ostatni rok rekord należał do „Macierzyństwa” Stanisława Wyspiańskiego, które sprzedano za ponad 4 mln złotych.

NOWY REKORD

W tym samym tygodniu obraz Davida Hockneya „Portret artysty (basen z dwiema postaciami)” sprzedano za dziesięciokrotność wartości „La Musicienne”, czyli ponad 90 mln dolarów, ustanawiając tym samym nowy rekord w sprzedaży dzieła żyjącego artysty. Najdroższym z nieżyjących pozostaje niezmiennie Leonardo da Vinci.

KOCIMIĘTKA

Muzeum sztuki Onomichi w zachodniej Japonii stało się sławne dzięki parze kotów, która od dwóch lat bezskutecznie próbuje sforsować drzwi placówki, by zapoznać się z jej zbiorami. Zdaniem kuratora czworonogi interesują się Onomichi od czasu, gdy zaprezentowano w nim przegląd kociej fotografii. W muzealnym sklepiku można już kupić kolekcję pamiątek ze zwierzakami, które ściągnęły do muzeum tysiące ciekawskich.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]