Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

19.09.2017
Czyta się kilka minut
P

Pogrzeb Julii Hartwig

Trumna ze zwłokami poetki, zmarłej 14 lipca w USA, spoczęła w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach. „Winni jesteśmy jej wdzięczność za to, że używała kilku staroświeckich słów: »służba«, »skarga«, »wina«, »sumienie«, »zatęsknić«, »podziwiać«” – mówił w homilii ks. prof. Alfred Wierzbicki. W Krakowie, 3 października o godz. 18, w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” odbędzie się wieczór poezji Julii Hartwig z udziałem m.in. Krystyny Zachwatowicz, Ryszarda Krynickiego, Piotra Matywieckiego oraz Adama Zagajewskiego.

Zmarł Harry Dean Stanton

Aktor filmowy, występujący m.in. w „Obcym – ósmym pasażerze Nostromo” Ridleya Scotta, serialu „Miasteczko Twin Peaks” Davida Lyncha, filmach Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli. Miał 91 lat.

Zmarł Jan Ciechowicz

Historyk teatru, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, jako krytyk teatralny w latach 70. i 80. stały współpracownik „TP”. Miał 68 lat.

Nowa (?) ekipa w Starym

Marek Mikos, dyrektor Starego Teatru w Krakowie, powołał na stanowisko zastępcy ds. artystycznych Jana Polewkę (rocznik 1945), scenografa i m.in. b. szefa teatru Groteska, który zapowiedział współpracę z takimi reżyserami jak Krzysztof Jasiński, Andrzej Dziuk czy Tadeusz Bradecki. Kierownikiem literackim sceny został Artur Grabowski, dramatopisarz i teatrolog, chcący, by Stary skoncentrował się na literaturze, w tym „Dziadach” i twórczości Witkacego. Wydarzeniem podczas konferencji prasowej był swoisty protest Doroty Segdy, wybitnej aktorki i rektorki krakowskiej szkoły teatralnej, która milcząc stała na wprost nowego dyrektora...

Reportaż „TP” nagrodzony

Stanisław Zasada otrzymał nagrodę główną Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż „To nie jest wasza rodzina”. Historię zagubionego w czasie wojny niemieckiego dziecka, które wychowała polska rodzina, można przeczytać na powszech.net/zasada. Naszemu Autorowi gratulujemy!

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]