Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

11.09.2017
Czyta się kilka minut
4 – 10 września
E

Etyczny niezbędnik lekarzy

W siedzibie Konferencji Episkopatu odbyła się prezentacja polskiego tłumaczenia Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Etyczne vademecum dla lekarzy opracowała nieistniejąca już Papieska Rada ds. Służby Zdrowia. Pierwsza Karta ukazała się w 1995 r. „Między rokiem 1995 a obecnym w medycynie minęły »lata świetlne«” – uzasadniał abp Henryk Hoser.

Usuwanie tatuaży

Kościół katolicki Hondurasu zakupił dwa drogie aparaty do usuwania tatuaży. Usunięcie tatuażu, który określa przynależność do gangu, jest warunkiem niezbędnym, by młodzi, którzy chcą zrezygnować z przestępczej drogi, mogli uniknąć rozpoznania i zemsty. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hondurasu kard. Óscar Rodríguez Maradiaga ujawnił także, iż Kościół rozesłał wśród członków gangu ankietę przed synodem poświęconym młodym. „Dzięki temu nasze kwestionariusze będą wzbogacone głosem tych, których nie ma dziś w Kościele” – wyjaśnił hierarcha.

Protestanci odchodzą od Lutra?

Większość protestantów nie podziela poglądów Marcina Lutra, uważając, że zarówno dobre uczynki, jak i wiara są potrzebne do zbawienia. Wynika to z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center w USA i 15 krajach zachodnioeuropejskich – poinformował portal Ekumenizm.pl. Około połowy katolików i protestantów w Europie uważa także, że więcej ich łączy, niż dzieli.

Zmarł kard. Caffarra

W wieku 79 lat zmarł emerytowany arcybiskup Bolonii, kard. Carlo Caffarra – jeden z kilku kardynałów krytykujących Franciszka za próby zreformowania nauczania. Caffarra w 1980 r. z nominacji Jana Pawła II został pierwszym kierownikiem Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim. Jako moralista propagował m.in. koncepcję „przejścia Ducha Świętego” w chwili poczęcia, które odpowiedzialne jest za humanizację embrionu. Koncepcja ta w świetle współczesnej teologii jest nie do utrzymania.

Maryja w szkockim parlamencie

W ramach obchodów 100-lecia Fatimy regionalny parlament Szkocji przyjął uchwałę dotyczącą aktu poświęcenia narodu szkockiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu tego dokonali 3 września szkoccy biskupi rzymskokatoliccy w sanktuarium maryjnym w Carfin.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]