Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

11.09.2017
Czyta się kilka minut
4 – 10 września
E

Etyczny niezbędnik lekarzy

W siedzibie Konferencji Episkopatu odbyła się prezentacja polskiego tłumaczenia Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia. Etyczne vademecum dla lekarzy opracowała nieistniejąca już Papieska Rada ds. Służby Zdrowia. Pierwsza Karta ukazała się w 1995 r. „Między rokiem 1995 a obecnym w medycynie minęły »lata świetlne«” – uzasadniał abp Henryk Hoser.

Usuwanie tatuaży

Kościół katolicki Hondurasu zakupił dwa drogie aparaty do usuwania tatuaży. Usunięcie tatuażu, który określa przynależność do gangu, jest warunkiem niezbędnym, by młodzi, którzy chcą zrezygnować z przestępczej drogi, mogli uniknąć rozpoznania i zemsty. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Hondurasu kard. Óscar Rodríguez Maradiaga ujawnił także, iż Kościół rozesłał wśród członków gangu ankietę przed synodem poświęconym młodym. „Dzięki temu nasze kwestionariusze będą wzbogacone głosem tych, których nie ma dziś w Kościele” – wyjaśnił hierarcha.

Protestanci odchodzą od Lutra?

Większość protestantów nie podziela poglądów Marcina Lutra, uważając, że zarówno dobre uczynki, jak i wiara są potrzebne do zbawienia. Wynika to z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center w USA i 15 krajach zachodnioeuropejskich – poinformował portal Ekumenizm.pl. Około połowy katolików i protestantów w Europie uważa także, że więcej ich łączy, niż dzieli.

Zmarł kard. Caffarra

W wieku 79 lat zmarł emerytowany arcybiskup Bolonii, kard. Carlo Caffarra – jeden z kilku kardynałów krytykujących Franciszka za próby zreformowania nauczania. Caffarra w 1980 r. z nominacji Jana Pawła II został pierwszym kierownikiem Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Uniwersytecie Laterańskim. Jako moralista propagował m.in. koncepcję „przejścia Ducha Świętego” w chwili poczęcia, które odpowiedzialne jest za humanizację embrionu. Koncepcja ta w świetle współczesnej teologii jest nie do utrzymania.

Maryja w szkockim parlamencie

W ramach obchodów 100-lecia Fatimy regionalny parlament Szkocji przyjął uchwałę dotyczącą aktu poświęcenia narodu szkockiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu tego dokonali 3 września szkoccy biskupi rzymskokatoliccy w sanktuarium maryjnym w Carfin.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]