Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

10.07.2017
Czyta się kilka minut
3 – 9 lipca
K

Kopalnia srebra na liście UNESCO. Położony w Tarnowskich Górach, 40 metrów pod ziemią, kompleks wyrobisk górniczych, komór i sztolni trafił na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa. Był czynny od końca XV do pocz. XX wieku. W tym czasie wykuto ponad 20 tys. szybów, ponad 150 km chodników. Są tam też chodniki wodne i sztolnie odwadniające rozciągające się na długości około 35 km. Decyzja zapadła 9 lipca podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji UNESCO (piszemy o niej na stronach działu Kraj). Kopalnia jest piętnastym polskim zabytkiem na prestiżowej liście.

Najlepsza pisarka. Gryfię, czyli przyznawaną w Szczecinie Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki, otrzymała reporterka Katarzyna Boni za książkę „Ganbare! Warsztaty umierania”, poświęconą życiu Japończyków po katastrofie tsunami i wybuchu w elektrowni atomowej w roku 2011. W finale Gryfii znalazły się też „Rutka” Joanny Fabickiej, „Serce” Radki Franczak, „Furia mać!” Sylwii Kubryńskiej oraz „On” Zośki Papużanki.

Warsztaty z płakania. „Lepsza ja” – taki tytuł nosi przygotowana przez warszawską Zachętę wystawa, a właściwie cykl performance’ów i warsztatów, podczas których artyści odnosić się będą do dzisiejszej kultury samodoskonalenia się, korzystania z niekończącej się oferty treningów, terapii czy coachingu. W programie m.in. przygotowane przez Cally Spooner warsztaty z płakania... Więcej informacji: www.zacheta.art.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]