Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

15.05.2017
Czyta się kilka minut
9 – 15 maja
N

NAGRODA POETYCKA „SILESIUS”
Tegorocznymi laureatami tego wrocławskiego wyróżnienia zostali (obok Andrzeja Sosnowskiego, którego już wcześniej nagrodzono za całokształt twórczości): Jacek Podsiadło za tom „Włos Bregueta” (kategoria „książka roku”) oraz Radosław Jurczak za tom „Pamięć zewnętrzna” (kategoria „debiut roku”).

KONKURS RUBINSTEINA
Zwycięzcą tegorocznej edycji organizowanego w Tel Awiwie pianistycznego Konkursu Rubinsteina został 21-letni Szymon Nehring, który dwa lata temu był jedynym Polakiem w finale XVII Konkursu Chopinowskiego.

PAWEŁ HUELLE O „KURSKU”
Gdański prozaik i dramatopisarz napisał sztukę na podstawie tragedii, która wydarzyła się w roku 2000, gdy zatonął okręt podwodny „Kursk”, zaś władze rosyjskie odmówiły przyjęcia pomocy od znajdujących się w pobliżu miejsca katastrofy statków zachodnich. Sztuka została wystawiona przez Teatr Miejski w Gdyni na pokładzie „Daru Pomorza”.

KUCZOK: TRAGEDIA KIBICA
„Chodziłem na każdy mecz domowy, jeździłem na większość wyjazdów, zresztą wtedy połowa drużyn w ekstraklasie była ze Śląska, więc były to wyjazdy tramwajami, a nie pociągami. Pamiętam, jak kibice Ruchu odbyli bijatykę z milicją, która była bardziej efektowna niż rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. Patrzyłem na to, jak Jagiełło ze wzgórza, bo stałem na trybunie głównej, a walki trwały na dole” – tak Wojciech Kuczok wspomina na łamach „Rzeczpospolitej” mecz z 1989 r., który dał tytuł mistrza Polski Ruchowi Chorzów. Dziś drużyna walczy o pozostanie w ekstraklasie, pisarz zaś obiecuje, że jeśli się to nie uda: „nie wyskoczę z okna albo nie skoczę z dachu trybuny. Zresztą mamy tak mały stadion, że nawet bym się pewnie nie zabił”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]