Kultura w skrócie

10 – 14 kwietnia

17.04.2017

Czyta się kilka minut

KAPELA I HYMN POLSKI
Przyzwyczailiśmy się już do wiadomości trudnych do uwierzenia, a jednak rzeczywistość ciągle zaskakuje. Jaś Kapela, młody pisarz związany ze środowiskiem „Krytyki Politycznej”, przed dwoma laty przygotował i umieścił w internecie parafrazę „Mazurka Dąbrowskiego”, zwracającą uwagę na problem uchodźców. Działanie to, niemające żadnych znamion „antypolskich” czy „antypatriotycznych”, Sąd Rejonowy w Wołominie uznał za naruszenie przepisów ustawy o godle, barwach oraz hymnie i w konsekwencji... skazał poetę na 1000 zł grzywny.

Adres URL dla Zdalne wideo

NAGRODA PULITZERA
W kategorii prozy jej laureatem został Colson Whitehead, amerykański prozaik, autor powieści „Kolej podziemna”, ukazującej losy niewolników na Południu USA i próby pomocy im, jakie podejmowali abolicjoniści z Północy. W tym roku ma się ukazać polski przekład książki.

SOSNOWSKI Z SILESIUSEM
Andrzej Sosnowski został laureatem Nagrody Silesius za całokształt twórczości. Jak wyjaśniał znany czytelnikom „TP” Grzegorz Jankowicz, jeden z jurorów, Sosnowski „to najwybitniejszy innowator języka poetyckiego po 1989 roku. Rozbił tablice, czyli znane wcześniej konwencje pisania, wyczerpywał kolejne sposoby pisania, konfrontując czytelnika z próbą odpowiedzi na pytanie o możliwość komunikacji, pisania, podtrzymywania impulsu poezji”. W kategorii „debiut roku” nominowane zostały książki: „Pamięć zewnętrzna” Radosława Jurczaka, „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” Damiana Kowala oraz „Ogrodnicy z Marly” Joanny Żabnickiej. W kategorii „książka roku” – „Cargo, fracht” Cezarego Domarusa, „Wołyń Bourne’a” Darka Foksa, „13 sztuk” Piotra Janickiego, „Skok w dal” Jerzego Kronholda, „Włos Bregueta” Jacka Podsiadły, „Clarity” Renaty Senktas oraz „Ściszone nagle życie” Dariusza Suski. Zwycięzców obu tych kategorii poznamy 13 maja.

NAGRODA IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO
To wyróżnienie dla najlepszego młodego aktora filmowego otrzymała Marta Nieradkiewicz, doceniona za role m.in. w obrazach „Kamper” i „Zjednoczone Stany Miłości”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 17/2017