Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.04.2017
Czyta się kilka minut
27 marca – 2 kwietnia
D

DYLAN Z NOBLEM
Po dłuższym wahaniu Bob Dylan odebrał literacką Nagrodę Nobla – podczas zamkniętej dla mediów ceremonii w Sztokholmie. Pieśniarz przebywał w Szwecji z okazji tournée. Jak dotąd nie wygłosił natomiast wykładu noblowskiego, co jest warunkiem otrzymania towarzyszącej nagrodzie kwoty 8 mln koron, czyli ok. 840 tys. euro. Ma na to czas do 10 czerwca.

ZMARŁ JEWGIENIJ JEWTUSZENKO,
cieszący się przed laty olbrzymią popularnością w świecie poeta radziecki. Jeden z bohaterów pokolenia dochodzącego do głosu na fali odwilży po śmierci Stalina. Jak pisze Anna Żebrowska: „przez cztery dziesięciolecia był barometrem nastrojów społecznych. W wierszu »Spadkobiercy Stalina« z 1962 prorokował, że Stalin długo jeszcze pozostanie w sercach stalinistów; w 1968 roku pisał »Czołgi idą po Pradze, czołgi idą po prawdzie«; erę Gorbaczowa przywitał wierszowaną krytyką »żebyztegoczegoniebylców«”. Miał 84 lata.

ZMARŁ ERWIN KRUK
Poeta i prozaik, pisarz związany przede wszystkim z Mazurami. Mieszkał w Olsztynie, miał 75 lat.

NOWY DYREKTOR PIW-U
Został nim Łukasz Michalski, historyk, wcześniej m.in. pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego i doradca wiceminister kultury Magdaleny Gawin.

GEHRY W KRAKOWIE
Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję nowego kampusu krakowskiej Akademii Muzycznej. Zwycięskim okazał się projekt przygotowany przez pracownię słynnego architekta, Franka Gehry’ego, autora m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao.

WIERSZE W MIEŚCIE
Tak zatytułowana akcja rozpoczyna się w Warszawie, tytułem nawiązując do znanej z wielu miast na świecie inicjatywy „Wiersze w metrze”. W polskiej stolicy utwory poetyckie pojawią się na przystankach, w klubach, na ogrodzeniu Łazienek, w kawiarniach, które przygotują z tej okazji specjalne kubki, czy na zakładkach dołączanych do zakupów w księgarniach. Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]