Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

03.04.2017
Czyta się kilka minut
27 marca – 2 kwietnia
D

DYLAN Z NOBLEM
Po dłuższym wahaniu Bob Dylan odebrał literacką Nagrodę Nobla – podczas zamkniętej dla mediów ceremonii w Sztokholmie. Pieśniarz przebywał w Szwecji z okazji tournée. Jak dotąd nie wygłosił natomiast wykładu noblowskiego, co jest warunkiem otrzymania towarzyszącej nagrodzie kwoty 8 mln koron, czyli ok. 840 tys. euro. Ma na to czas do 10 czerwca.

ZMARŁ JEWGIENIJ JEWTUSZENKO,
cieszący się przed laty olbrzymią popularnością w świecie poeta radziecki. Jeden z bohaterów pokolenia dochodzącego do głosu na fali odwilży po śmierci Stalina. Jak pisze Anna Żebrowska: „przez cztery dziesięciolecia był barometrem nastrojów społecznych. W wierszu »Spadkobiercy Stalina« z 1962 prorokował, że Stalin długo jeszcze pozostanie w sercach stalinistów; w 1968 roku pisał »Czołgi idą po Pradze, czołgi idą po prawdzie«; erę Gorbaczowa przywitał wierszowaną krytyką »żebyztegoczegoniebylców«”. Miał 84 lata.

ZMARŁ ERWIN KRUK
Poeta i prozaik, pisarz związany przede wszystkim z Mazurami. Mieszkał w Olsztynie, miał 75 lat.

NOWY DYREKTOR PIW-U
Został nim Łukasz Michalski, historyk, wcześniej m.in. pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego i doradca wiceminister kultury Magdaleny Gawin.

GEHRY W KRAKOWIE
Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję nowego kampusu krakowskiej Akademii Muzycznej. Zwycięskim okazał się projekt przygotowany przez pracownię słynnego architekta, Franka Gehry’ego, autora m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao.

WIERSZE W MIEŚCIE
Tak zatytułowana akcja rozpoczyna się w Warszawie, tytułem nawiązując do znanej z wielu miast na świecie inicjatywy „Wiersze w metrze”. W polskiej stolicy utwory poetyckie pojawią się na przystankach, w klubach, na ogrodzeniu Łazienek, w kawiarniach, które przygotują z tej okazji specjalne kubki, czy na zakładkach dołączanych do zakupów w księgarniach. Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]