Reklama

Kuba wolna (od lęku)

Kuba wolna (od lęku)

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Fidel Castro przyznał, że komunizm na Kubie się nie sprawdził. Ale nie sprawdziły się też zarówno radykalne, jak też liberalne wizje obalenia systemu. Jak Kuba może wyzwolić się z dyktatury?
/ fot. Peter Turnley for Harperís / Corbis
W

W Bayamo, w prowincji Granma - tam, gdzie zakurzona Avenida Francisco Vincente Aguilera skręca nieco na wschód, by dotrzeć do Avenida Milanes - zmęczona Yudelkis wysiada z pracowniczego autobusu. Autobus przywiózł ją ze szpitala, gdzie pracuje jako pielęgniarka. Od domu, gdzie mieszka z rodzicami, dzieli ją jeszcze 12 przecznic. Codziennie, z monotonną regularnością, Yudelkis przesiada się z autobusu (bezpłatnego; należy do państwowego pracodawcy) do małej dorożki. Pojazd z poszarpanym dachem z materiału daje schronienie czterem, a jak się uprzeć sześciu dziewczynom. Stawka za przejazd to jedno peso - w tak zwanej moneda nacional, czyli walucie oficjalnej.

Yudelkis zarabia 222 peso na miesiąc. Na 20 dni pracy ma odłożone 40 peso. Ale niedawno Yimmi, właściciel dorożki, rozłożył ręce: będzie musiał pobrać dwa peso. Nie jego wina. Lokalne władze skarbowe...

10078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]