Reklama

Kto głupi? Kto mądry?

Kto głupi? Kto mądry?

01.06.2003
Czyta się kilka minut
G

Głupstwo Krzyża - to temat najnowszego, wiosennego numeru kwartalnika jezuitów „Życie Duchowe” (34/03). Głupstwo Krzyża wartościuje - i to przewrotnie: Kto głupi? Kto mądry? Czy ten, co się gorszy? „Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia” - mówi bez ogródek św. Paweł. To „dla nas” jest jednak niebezpieczne. Może bardziej nawet od odruchu zgorszenia, jaki rodzi Krzyż. Zamiast do nieba, może nas bowiem zaprowadzić na manowce pychy. Dlatego sprawa jest warta głębszego namysłu.

Kilka wyimków: „Zadana przez grzech rana, trafiająca samego Boga, nie zabija Jego miłości, ale - w tajemniczy sposób - stanowi dla niej wyzwanie do jeszcze pełniejszego otwarcia się, obejmującego także grzesznika” (o. Jacek Bolewski). „Bóg gra z człowiekiem w dziecięcą grę »kto traci, ten wygrywa«” (Urs von Balthasar). „Kim...

1466

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]