Reklama

Kto chce świecić, musi się spalać

Kto chce świecić, musi się spalać

28.09.2007
Czyta się kilka minut
fot. MAGDALENA DEREZIŃSKA
P

Pamir, leżący na kirgisko-tadżyckim terytorium między Karakorum a Hindukuszem, uważany jest za najwyższą wyżynę świata. Ponad nią wyrasta na 7134 m wysokości Pik Lenina [od 2006 r. oficjalna nazwa to Pik Niepodległości - red.]. U jego stóp odpoczywali kupcy wędrujący z Chin do Europy Jedwabnym Szlakiem, zaś pod koniec lat 20. minionego stulecia był najwyższym zdobytym szczytem świata. Dziś, jako jeden ze stosunkowo przystępnych technicznie siedmiotysięczników, cieszy się dużą popularnością. Jedziemy. Przeglądam kartki pamirskiego dziennika - opowieść o spalaniu się.

Wyprawa w wysokie na 7000 metrów góry, prawie miesiąc życia w lodowym świecie, z dala od dobrodziejstw cywilizacyjnego komfortu - to doświadczenie, które pozwala wyraźniej rozumieć sens owego "spalania". Świecić - to żyć pięknie, realizować to, co w człowieku najwartościowsze, najświętsze. Spalać...

12462

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]