Reklama

Kronika stanu wojennego

11.12.2008
Czyta się kilka minut
ROK 1981
  • 12/13 grudnia - wprowadzenie stanu wojennego; internowanych zostaje ponad 6500 osób; zawieszone zostają związki zawodowe, partie, wydawanie prasy (poza "Trybuną Ludu" i "Żołnierzem Wolności"). Powstaje Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.
  • 14 grudnia - wojsko otacza Stocznię Gdańską.
  • 15 grudnia - pacyfikacja strajkującej kopalni "Manifest Lipcowy".
  • 16 grudnia - pacyfikacja kopalni "Wujek"; milicja zabija 9 górników.
  • 17 grudnia - ukazuje się pierwszy numer "Wiadomości", podziemnej gazety Regionu Mazowsze "Solidarności". W kolejnych miesiącach powstaje wielkie podziemie wydawnicze: prasowe i książkowe.
  • 23 grudnia - prezydent USA ogłasza sankcje gospodarcze wobec PRL.
  • 28 grudnia - koniec ostatniego okupacyjnego strajku w kopalni "Piast".
  • 30...
6943

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]