Kronika religijna (8-14 I)

STOLICA APOSTOLSKA
  • "Postawa abp. Wielgusa w minionych latach reżimu komunistycznego w Polsce poważnie wystawiła na szwank jego autorytet" - czytamy w oświadczeniu watykańskiego rzecznika opublikowanym w dniu niedoszłego ingresu. "Dlatego, mimo jego pokornej i wzruszającej prośby o przebaczenie, rezygnacja z posługi w Warszawie i jej szybkie przyjęcie przez Ojca Świętego wydało się stosownym rozwiązaniem" - napisał ks. Federico Lombardi. Obecna "fala ataków na Kościół katolicki w Polsce, bardziej niż szczerym poszukiwaniem przejrzystości i prawdy, pod wieloma aspektami wydaje się być dziwnym przymierzem: między ówczesnymi oprawcami i innymi przeciwnikami Kościoła, a także zemstą tych, którzy niegdyś go prześladowali, a zostali zwyciężeni wiarą i pragnieniem wolności narodu polskiego" - ostrzegł ks. Lombardi.
  • Kościół katolicki gotów jest współpracować ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w służbie człowiekowi i budowie pokoju - zapewnił Benedykt XVI dyplomatów akredytowanych przy Watykanie. Podczas tradycyjnego noworocznego spotkania Papież wymienił punkty zapalne od krajów afrykańskich po Bliski Wschód, ponowił apel o uwzględnienie w Traktacie Konstytucyjnym UE chrześcijańskich korzeni Europy, wspomniał o "zamachach na życie, od poczęcia po naturalną śmierć". Dodał, że "narasta zagrożenie naturalnej struktury rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety". Zdaniem Benedykta XVI wzmacnia się przekonanie, że "badania nie podlegają żadnym prawom, poza tymi, które same sobie wyznaczają, i że nie istnieją żadne granice ich odpowiedzialności. Tak jest np. w przypadku prób usprawiedliwienia klonowania człowieka w hipotetycznych celach terapeutycznych". Wśród zjawisk optymistycznych Papież wymienił "uświadomienie sobie rosnącego znaczenia dialogu kultur i religii". Benedykt XVI przekonywał: "Przyszłość może być pogodna, jeżeli razem pracować będziemy dla człowieka".
  • Watykan akceptuje odkrytą niedawno metodę pozyskiwania komórek macierzystych z wód płodowych. "Jeśli pobranie pewnej ilości płynu owodniowego nie stanowiłoby zagrożenia dla dawczyni i nie powodowałoby negatywnych konsekwencji medycznych, nowa metoda pobierania komórek macierzystych nie budzi zastrzeżeń etycznych" - oświadczył w Radiu Watykańskim przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Javier Lozano Barragán.
  • "Istnieje ścisły związek między Chrztem Chrystusa i naszym chrztem" - podkreślił Papież podczas modlitwy "Anioł Pański" w Niedzielę Chrztu Pańskiego (7 stycznia). "W nim włączeni zostaliśmy w mistyczne Ciało Chrystusa, którym jest Kościół, umieramy i zmartwychwstajemy wraz z Nim, przyoblekamy się w Niego, jak to wielokrotnie podkreśla apostoł Paweł" - tłumaczył Benedykt XVI. Po polsku powiedział: "W niedzielę chrztu Pana Jezusa wspominamy rozpoczęcie Jego misji jako Sprawiedliwego. Powracamy pamięcią do naszego chrztu i dziękujemy za łaskę udziału w Jego sprawiedliwości. Niech ta łaska przenika serca wszystkich Polaków". W tym dniu Benedykt XVI podczas Mszy w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzcił trzynaścioro dzieci z różnych krajów.
  • Środowa audiencja generalna: dzieje św. Szczepana uczą nas, że nie wolno nigdy oddzielać dobra społecznego od miłości, a miłości od odważnego przepowiadania Chrystusa ukrzyżowanego, aż po męczeństwo - stwierdził Benedykt XVI podczas katechezy. Papież powrócił do rozważania postaci Nowego Testamentu.
  • Nominacje: Benedykt XVI powołał siedmiu nowych członków Kongregacji Ewangelizacji Narodów, wśród nich Polaka - kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Chrześcijanie i muzułmanie nie wierzą w tego samego Boga - powiedział bp Gerhard Ludwig Müller z Ratyzbony. Hierarcha podkreślił, że katolik może modlić się z chrześcijanami innych wyznań, ale zasadniczo nigdy z wyznawcami religii, która - jak islam - ma odmienne rozumienie Boga. Jedną rzeczą jest okazywanie szacunku innym religiom, a inną modlitwa oparta o wyimaginowaną ogólną religijność. Polemiści bp. Müllera ripostowali: Sobór Watykański II nauczał, że chrześcijanie i muzułmanie wierzą w jednego Boga.
  • Pedofilskie przestępstwa księży są "ciemną i niesłabnącą prawdą" - stwierdził kard. Sean P. O’Malley w rozmowie z "Boston Globe". Pięć lat temu wspomniany dziennik opublikował artykuł o molestowaniu dzieci przez duchownych. Tekst wywołał lawinę oskarżeń, która wstrząsnęła Kościołem w USA. "Pięć lat temu, gdy obchodziliśmy Święto Objawienia, manifestacji miłości Boga do wszystkich ludzi - wspominał arcybiskup Bostonu - nikczemne wykorzystywanie dzieci zaszokowało archidiecezję i szerszą wspólnotę. Sprzeczność między tym świętem, gdy celebrujemy światło Chrystusa, a ciemną i niesłabnącą prawdą o czynach księży, w pierwszym momencie wydawała się nie do zaakceptowania. Ale z tą prawdą trzeba się konfrontować".
  • W wieku prawie 104 lat zmarł najstarszy biskup świata (7 stycznia). Joseph Meng Ziwen przyjął sakrę w 1984 r. w tzw. Kościele katakumbowym, wiernym Rzymowi i prześladowanym przez chińskie władze. Zwykł odprawiać w niedzielę trzy Msze w trzech różnych świątyniach, nawet gdy skończył sto lat.

I W POLSCE

  • Teczki wszystkich biskupów zbada Kościelna Komisja Historyczna - postanowili ordynariusze oraz Rada Stała Episkopatu podczas nadzwyczajnych obrad w Warszawie (12 stycznia). Łącznikiem między Komisją i hierarchami będzie abp Sławoj Leszek Głódź. Historyków wesprze Zespół Ekspertów, który oceni wiarygodność archiwaliów. Abp Józef Michalik poinformował, że watykańska Kongregacja ds. Biskupów przekazała ustalenia, jak postępować ma biskup oskarżony o współpracę z bezpieką. Na początku ze zgromadzonymi aktami zapozna się zainteresowany, potem Episkopat, a na końcu Stolica Apostolska. O dalszych losach biskupa zadecyduje Papież bądź odpowiednia dykasteria. Biskupi postanowili również, że we wszystkich diecezjach powinny powstać komisje historyczne. Najbliższa Środa Popielcowa będzie dniem modlitwy i pokuty za błędy i słabości duchowieństwa.
  • "Kościół nie boi się prawdy, nawet jeżeli jest to prawda trudna, zawstydzająca, a dochodzenie do niej czasem jest bardzo bolesne" - zadeklarowali biskupi w liście do wiernych przeznaczonym do odczytania w parafiach w niedzielę 14 stycznia. Pisząc o dramatycznych wydarzeniach związanych z niedoszłym ingresem abp. Wielgusa, podziękowali za pomoc Benedyktowi XVI i nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce. Z szacunkiem przyjęli rezygnację arcybiskupa: "Nie nam sądzić człowieka, współbrata, który przez lata wiernie i gorliwie służył Kościołowi". Biskupi zaznaczyli: "Kościół w Polsce zawsze czuł z narodem i dzielił jego losy, zwłaszcza w najbardziej mrocznych okresach naszych dziejów. Tego faktu nie zmieni wydobywanie po latach na światło dzienne słabości i niewierności niektórych jego członków, również duchowieństwa". Na zakończenie biskupi podkreślili: "Wierzymy, że nasze obecne doświadczenie przyczyni się do odnowy Kościoła, do większej przejrzystości i dojrzałości jego członków. Wierzymy, że pomoże ono Kościołowi być wiernym Ewangelii, w niej szukać rozwiązań naszych problemów i z niej się odradzać, by być zaczynem dobra i miłości w świecie".
  • Nigdy nie byłem tajnym i świadomym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL - zapewnił lubelski biskup pomocniczy Mieczysław Cisło. W ubiegły czwartek "Kurier Lubelski" napisał, że hierarcha był zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie "Rzymianin". Już na początku grudnia biskup poprosił Kościelną Komisję Historyczną o zbadanie jego teczek.
  • Kard. Stanisław Dziwisz przyjął rezygnację ks. Janusza Bielańskiego z probostwa katedry na Wawelu - poinformował rzecznik archidiecezji krakowskiej. Ma to związek z "zarzutami o współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL". Ks. Bielański nadal twierdzi, że nie współpracował z bezpieką.
  • Biskupi opowiedzieli się za wprowadzeniem do Konstytucji zapisu chroniącego życie od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 03/2007